Wędliny długodojrzewające – jak je kupować?

Zapewnienie konsumentom produktów najwyższej jakości – to podstawowa misja marki wędlin Pawęta. Mięsa długodojrzewające mogą być świetną bazą dla codziennych dań, wystarczy być uważnym konsumentem i posiadać wiedzę dotyczącą jakości mięsa. 


Na co zwracać uwagę, kupując mięso?

Mięso jak każdy produkt spożywczy może być dobrej lub złej jakości. Jak uniknąć nietrafionych wyborów konsumenckich? Dlaczego niektórzy Polacy mogą nie ufać odżywczym wartościom mięsa? 

Cóż, afery dotyczące prawdziwego (innego niż deklarowany) składu produktu na pewno nie pomogły utrwalić dobrego PR-u produktów mięsnych. Czy to oznacza, że wszystkie wędliny są złej jakości? Nie! Należy być uważnym, czyli zwracać uwagę na skład i na tej podstawie wybierać to, co ma zdrową i krótką etykietę oraz pochodzi ze sprawdzonych źródeł. 

Marka wędlin dojrzewających Pawęta to pewny zakup: wędliny bez zapychaczy i polepszaczy smaku, czyli czysty produkt z krótką etykietą. 


Green flags – produkcja i kupowanie mięsa

  1. Krótka etykieta – skład Twojej ulubionej szynki nie ma końca? To może być znak, że ma za dużo sztucznych ulepszaczy, które tylko maskują jej prawdziwy smak. Marce Pawęta przyświeca myśl: krótki skład – pełny smak. W produktach tej marki znajdziesz tylko 5 składników: surowiec, sól, peklosól, cukier, kultury bakterii kwasu mlekowego.
  2. Termin ważności – wiele “marketowych” wędlin ma krótki termin przydatności do spożycia. Marka wędlin Pawęta daje w tym zakresie luksusową opcję swoim konsumentom. Mogą się cieszyć smakiem aż przez 6 miesięcy. Mięso poddane odpowiednim procesom jest w pełni bezpieczne.
  3. Miejsce wytwarzania mięsa – czy na pewno wiesz, skąd pochodzi Twoja ulubiona wędlina? Marka wędlin Pawęta maksymalnie skraca łańcuch dostaw tak, aby na stół trafiły świeże i sprawdzone produkty. 


Pochodzenie wędlin długodojrzewających marki Pawęta

93% mięs marki Pawęta pochodzi z rozbiorowni w Polsce i są niemrożone. Do pozostałych 7% zaliczają się 2 produkty, które ze względu na trasę do przebycia trzeba tymczasowo zamrozić: jagnięcina i boczek wieprzowy klasy DELI. 

Oba rodzaje mięs są trudno dostępne w Polsce. Jagnięcinę sprowadza się z Grecji i Wysp Brytyjskich, boczek wieprzowy klasy DELI – z różnych państw europejskich.


Skosztuj produktów Pawęta dostępnych w naszym sklepie!